Węgorczyca to tropikalna choroba pasożytnicza, której leczenie może trwać bardzo długo – nawet kilka lat. Na zarażenie podatne są szczególnie osoby niedbające o higienę osobistą i spożywające niedomytą żywność. Choroba jest efektem zakażenia larwami węgorka jelitowego. Pasożyt ten dostaje się do organizmu przez skórę, a miejscem jego pasożytowania jest ostatecznie przewód pokarmowy. U chorych występują bardzo różne objawy, w zależności od stadium rozwoju pasożyta. Na objawy wpływ ma również intensywność zarażenia.

Możliwe objawy to świąd, zaczerwienienie albo obrzęk. U niektórych chorych pojawić może się kaszel, duszności, krew w ślinie a także zapalenie oskrzeli a nawet zapalenie płuc. Te ostatnie objawy dotyczą sytuacji, w której larwy pojawiły się w płucach chorego. Zdarza się również, że larwy zagnieżdżą się w jelitach. Chory cierpi wówczas na nudności i wymioty, problemy z wydalaniem – zaparcia lub biegunki, brzuch jest wzdęty, chory nie ma apetytu, słabnie i traci na wadze.

Chorobę można zdiagnozować na podstawie próbki kału, śliny albo moczu. Leczenie polega na przyjmowaniu środków przeciwpasożytniczych. W niektórych wypadkach konieczne jest skierowanie do ośrodków leczenia chorób pasożytniczych.


Czytaj dalej

Jedną z najczęściej spotykanych chorób pasożytniczych u ludzi jest glista ludzka. Na jej atak narażone są zwłaszcza dzieci, które mają nawyk trzymania palców w buzi. W jaki sposób rozpoznać objawy choroby u dziecka lub u nas samych?


Czytaj dalej