Gnatostomoza

Jeśli odczuwasz uporczywe swędzenie skóry w kolejnych partiach ciała może to oznaczać, że zachorowałeś na gnatostomozę. W przypadku tej pasożytniczej choroby swędzenie i obrzęki są widoczne przede wszystkim w okolicach oczu i na kończynach dolnych. Nie jest to jednak ani jedyny, ani najmniej przyjemny objaw choroby. Do znacznie gorszych efektów gnatostomozy należą wymioty oraz krwiomocz. Do tego może się pojawić silny kaszel i gorączka. Na tym nie koniec. W najgorszym wypadku gnatostomoza może doprowadzić nawet do zapalenia mózgu.

W zdiagnozowaniu tej niebezpiecznej choroby może pomóc nam jedynie lekarz oraz badania krwi i kału. Głównym środkiem leczniczym są leki przeciw-pasożytnicze. Nie pomogą one jednak w usunięciu nicieni, które są bezpośrednią przyczyną gnatostomozy. Nicienie należy usunąć operacyjnie. Jednocześnie trzeba pamiętać, że leki przeciw gnatostomozie nie powinny być podawane kobietom w ciąży.

Aby uniknąć zarażenia należy spożywać jedynie dokładnie umyte i dogotowane ryby oraz mięso drobiowe. To właśnie ten rodzaj pokarmu może być nośnikiem nicieni, odpowiedzialnych za gnatostomozę. Larwy nicieni trafiają do organizmów ryb oraz drobiu za pośrednictwem wody spożywanej przez te zwierzęta.

Fluarix

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *