Toksoplazmoza

Posiadania miauczących lub szczekających pupili może dawać dużo radości. Zdarza się jednak, że czworonogi są także przyczyną groźnych chorób swoich właścicieli. Przykładem jest toksoplazmoza, czyli choroba pasożytnicza ludzi i zwierząt. W jaki sposób może dojść do zarażenia?

Podobnie jak w przypadku wielu innych chorób pasożytniczych, ryzyko zachorowania zwiększa spożywanie nieumytej żywności czy kontakt z glebą zanieczyszczoną odchodami. W tym ostatnim wypadku należy uważać także na niewielkie odcineki gleby w naszym mieszkaniu, a więc o kuwecie dla kota. Kontakt z „kocią toaletą” również może skończyć się zarażeniem. Na chorobę jest narażony także płód, jeśli pasożyt żyje w ciele matki. Jest to zjawisko tym niebezpieczniejsze, że toksoplazmoza może przebiegać bezobjawowo. A jak wyglądają objawy choroby, jeśli się pojawią?

Niektóre objawy mogą przypominać grypę lub silne przeziębienie. Toksoplazmoza powoduje powiększenie węzłów chłonnych, a także bóle mięśniowe oraz bóle stawów. Zdarzają się także kłopoty ze wzrokiem czy zaburzenia równowagi oraz ogólne osłabienie organizmu. Choroba może być szczególnie tragiczna w skutkach, gdy dojdzie do zarażenia płodu. Konsekwencje choroby to m. in. obumarcie płodu lub wodogłowie. Co gorsza, to właśnie kobiety w ciąży są bardziej podatne na zarażenie toksoplazmozą.

Aby uniknąć choroby podczas ciąży należy pamiętać o odrobaczeniu zwierząt domowych. Dobrym pomysłem jest także codzienne czyszczenie kuwety – dzięki temu pasożyty nie zdążą przeobrazić się formy zaraźliwe.

http://www.gsk.com.pl/produkty/Theovent-300-tabletki.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *